Skip to Content

OMS conducted a community service project to benefit the Autism Resource Community Hub (ARCH)

students fill car trunk with donationsA small group of students at OMS conducted a community service project to benefit the Autism Resource Community Hub (ARCH).  The students decided as a group that they wanted to take up a collection of sports and outdoor recreational items for the ARCH to use in their programming to help children on the autism spectrum.  The students were able to present the items to Mrs. Urenko, a parent partner who came from the ARCH to accept the donation.  They were able to completely fill the trunk of Mrs. Urenko’s car with the items they collected !

2012-2013 Senior Academic Awards Recipients

Donley Award for Excellence      
 Joy Y. Wang                          

Roland J. Wotring Scholarship
 Yasenia Hedglin
 Michael Jocelyn 
Taylor Keeys 

National Merit Finalists        
  Tyler Duff
  Ajay A. Gandhi     
  Roshan K. Joshi
  Aditya Misra 
  John Michael Pellosie 
  Mohammad Ammar Saeed 
  Donovan Andrew Snyder
  Marcus P. Spiegel
  Kaleb Y. Tseo
  Ana Veskovic     
  Joy Y. Wang 

National Merit Scholarship   
   Aditya Misra
   Marcus P. Spiegel 

National Merit Air Products Scholarship   
    Joy Y. Wang

National Merit Tufts University Scholarship           
   Donovan Andrew Snyder 

National Merit Michigan State Scholarship 
   Ana Veskovic

Elmer Gates Award
   Hadrian Gable

Louise E. Donohue Scholarship 
    Grady Millick             

4.0 G.P.A. Recognition     Names Listed in Program

Dwight D. Eisenhower Leadership Award
      Jacob Kappes          

GEO Specialty Chemicals, Inc. Award
      Erin Korp

Virginia Tech Emerging Leadership Award 
       Judith Skinker

BRYNN DREISBACH SET THE RECORD FOR HIGHEST NUMBER OF MILES WALKED ON IRONTON ELEMENTARY SCHOOL’S WALKING TRAIL BY REACHING HER 100 MILE GOAL

Brynn Dreisbach gets high five from Ironton's Stallion

 

Brynn Dreisbach set incremental milestone goals in walking on the Ironton Walking Trail during recess throughout her third grade year.   Each time she met her goal, she raised the bar for what mileage goal she could aim for next and in doing so, encouraged all of her third grade peers to get out and walk on the Walking Trail.  Mrs. McKelley’s third grade class met many challenges themselves and were rewarded by Mrs. Anita Troxel, Ironton’s P.E. Teacher, with extra P.E. Classes for their enthusiasm in getting and staying fit. The Ironton Walking Trail, paid for by the IR PTO,  was put in during the fall of 2008.  Brynn’s mom, Dr. Leslee Dreisbach, was one of the driving forces behind raising the money for the walking trail.

 

Top 3% of Class of 2013 Recognized During Commencement Ceremony

Top 3% of graduates

 Students graduating within the top 3% of the class were recognized during Commencement on June 12th.  The students graduating with Highest Honors in the top 3% of the class are pictured and wore red & gray honor chords over their graduation gowns.  They are listed alphabetically below:

            Nida Bajwa
Danielle Berman
            Brian Dinkelacker
Tyler Duff
            Jacob Gottwald
            Alan Johnson
            Roshan K. Joshi
            Jay M. Kadiwala
            Lauren B. Knafo
            Erin Kathleen Korp
            Jeffrey Miller
            Aditya Misra
            Fahim U. Mobin
            Mohsin Hyder Raza
            Alisha Rege
            Mohammed Ammar Saeed
            Shweta Sen
            Donovan Andrew Snyder
            Marcus P. Spiegel
            Harsimran K. Thind
            Ana Vescovic
             Joy Wang
             Jonatan Joel Yucra-Rodriguez

 

 

Parkland Pride is at its best when students earn State or National Recognition in Academics, the Arts, or Athletics. Here are some of this year’s highlights:

Lehigh Career & Technical Institute State Winners:
Zachary Bennicoff, Gretchen Helfrich, Michele Dengler, Michelle
Farver, Hadrian Gable, Nathalie Lalande, William Templeton, Jose
Rivera, Valeria Cosme, Michelle Farver, William Templeton, Daniel
Oncheck, Anthony Sorrentino, Joseph Span, and Sydney Stein 

National Middle School History Day:  Colin Duff, 2nd Place

Pennsylvania Junior Academy Of Science Perfect Scores: Tilman Guenther, Anna Li, Vikram Pandian, Habeeb Salau

INTEL Science Talent Search Finalist:  Joy Wang

Pennsylvania Mathcounts: Yogeshwar Velingker

Pennsylvania State Middle School Computer Fair: Graham Burrel, Digital Movie Category

State Scholastic Chess Team 2nd Place: Josh Goldin, Jason Law, Roshan Paul, Kevin Santo, Alex Sivonek, Shashank Vithalani, Christian Wadsworth, and Mehak Wahla.

All-State Band: Chris Campbell And Zach Tridico

All-State Chorus: Victoria Bartkavage, William Wilkinson and Rebecca Stahl

All-State Orchestra: Marcus Spiegel, Haley Schilla, David Park, Kaleb Tseo and Michael Martin

National Scholastic Art Awards: R.J. Monko, Sculpture and Shane Miller, Painting

15th Congressional District High School Art Competition and National Exhibition:  Alyssa Tauber

Power-Lifting Team State – 2nd Place: Tanner Stengel, Nick Slatoff, Hunter Cozze, Paul Taijiri, John Polek, Mike Aboulhouda, Dave Wong, Josh Walmer, Josh Kates, Ryan Dupre, Zech Rauch, Dylan Mcvitty, James Gallagher, Liam Gallagher, Austin Lucas, Nigel Redmond, Jarey Elder, Hugh Gallagher, Theo Evangelou, Marios Delis, Zach Davies, Zach Bauer, Amir Wallace, Billy Danko, Ethan Happel, Ryan Wieand, Shane Fisher, and Tom Stenulis

Wrestling State Champion: Ethan Lizak

Congratulations To All Of These Wonderful Students And Their Families!

Parkland High School 2012-2013 Athletic Award Recipients

trojan

Along with all letter winners, the following individuals received additional recognition at the annual Parkland Athletic Awards Ceremony on Wednesday, May 29th 

 

Scholar Athletes:

Will Nemeth, Boys’ Cross Country

Cassidy Newman, Girls’ Cross Country

Paul Tajiri, Football

Jacob Gottwald, Boys’ Soccer

Elizabeth Mirth, Field Hockey

Colin Pratt, Golf

Lauren Knafo, Girls’ Tennis

Alicia Weigel, Girls’ Volleyball

Lillie Geiger, Girls’ Basketball

Nathan Case, Boys’ Basketball

Ian Evans, Wrestling

Mitchell Keller, Boys’ Swimming

Judith Skinker, Girls’ Swimming

Mersini Mitakos, Cheerleading

Tyler Duff, Baseball

Sarah Karmosky, Softball

Will Nemeth, Boys’ Track

Cassidy Newman, Girls’ Track

Marcus Spiegel, Boys’ Tennis

Camille Roberts, Girls’ Soccer

Jason Fine, Boys’ Volleyball

Carter Yount, Boys’ Lacrosse

Jessica Leiby, Girls’ Lacrosse

 

Scholarship Recipients:

Grady Millich, Trojan Alumni Club Art Haldeman Scholarship Award

Jessica Leiby, Trojan Alumni Club Marlyn Burkhardt Scholarship Award

Alec Dougherty, Trojan Alumni Club Craig Knauss Scholarship Award

Callie Krajcir, Trojan Alumni Club Craig Knauss Scholarship Award

Noah Cosgrove, Trojan Alumni Club Gary Wagner Scholarship Award

Samanths Szewczak, Trojan Alumni Club Gary Wagner Scholarship Award

James Fisher, Jared E. Haas Memorial Scholarship Award

Eric Mikitka, Kyle Stang Memorial Scholarship Award

Camille Roberts, Kyle Stang Memorial Scholarship Award

Kiera Kaunas, Kyle Stang Memorial; Scholarship Award

Adam Schneck, Todd R. Roche Memorial Scholarship Award

Taylor Krause, Patti Heffner Memorial Scholarship

Samantha Szewezak, SPYA Richard Latham Memorial Award

Jeffery Miller, SPYA Richard  Latham Memorial Award

Brady Gallagher,  Schnecksville Playground Association Sandy Reilly Memorial

Scholarship

Adam Schneck, Schnecksville Playground Association Sandy Reilly Memorial

            Scholarship

Kiera Kaunas, Parkland Area Soccer Club Scholarship Award

Steve Guetzlaff, Parkland Area Soccer Club Scholarship Award 

Coaches’ Awards:

Trevor Bergen, Cross-Country Coaches’ Award

Cassidy Newman, Cross-Country Coaches’ Award

Kelly Robertson, Girls’ Volleyball Coaches’ Award

Jonathan Kerin, Chris Tyson Golf Award

Paul Tajiri, Doug Kern Football Award 

Outstanding Athlete by sport:

Trevor Bergen, Boys’ Cross-Country

Nicole Alberton, Girls’ Cross Country

Jarel Elder, Football, Offense

Zach Gurinowich, Football, Defense

Samantha Szewczak, Field Hockey, Offense

Elizabeth Lamm, Field Hockey, Defense

Nick Hutchinson, Boys’ Soccer, Offense

Jacob Gottwald, Boys’ Soccer, Defense

Colin Pratt, Golf

Jenna Peng, Girls’ Tennis

Taylor Krause, Girls’ Volleyball

Austin Beidelman, Boys’ Basketball

Allison Cressman, Girls’ Basketball

Shaun Heist, Wrestling

Megan Polaha, Girls’ Swimming

Amanda Zerphy, Girls’ Diving

Christopher Strauss, Boys’ Swimming

Jacob Lenhart, Boys’ Diving

Alexa Claudio, Cheerleading

Damin Muth, Baseball, Player

Tyler Duff, Baseball, Pitcher

Jordyn Augustus, Softball, Offense

Morgan Rentzheimer, Softball, Pitcher

Jessica Wetherhold, Girls’ Soccer, Offense

McKenna Stengel, Girls’ Soccer, Defense

Roshan Joshi, Boys’ Tennis

Hannah Gombos, Girls’ Track, Running Events

Kelly Robertson, Girls’ Track, Field Events

Jeremy Motsko, Boys’ Track, Running Events

Nolan Hay, Boys’ Track, Field Events

Aaron Silverstein, Boys’ Volleyball

Alex Silvonek, Boys’ Lacrosse

Jess Leiby, Girls’ Lacrosse 

Parkland High School Athletic Hall of Fame 2012 Inductees: 

Kelly Robertson

Taylor Krause

Alicia Weigel

Taryn Zietlow

Reno Kriz

Camille Roberts

Nolan Hay

Michael Unger

Megan Polaha

Erik Posegay, Swimming Coach

Clint Dodson, 2013 Male ”Alumni Award Recipient”

Dr. Robin Boyd-Kranis,, 2013 Female “Alumni Award Recipient” 

2013 Parkland High School

Dale Zimmerman “Female Athlete of the Year” award recipient 

Kelly Robertson  

2013 Parkland High School

Dale Zimmerman “Male Athlete of the Year” award recipient 

Shaun Heist 

Team Championships:   

District XI Champions: 

Football

Girls’ Cross-Country

Girls’ Volleyball

Girls’ Tennis

Girls’ Soccer

Boys’ Tennis

Boys’ Basketball

Wrestling

Girls’ Swimming

Baseball
 

Lehigh Valley Interscholastic Athletic Conference Champions: 

Football

Girls’ Cross-Country

Girls’ Volleyball

Girls’ Tennis

Girls’ Soccer

Girls’ Swimming

Boys’ Track

Girls’ Track

Boys’ Lacrosse

Girls’ Lacrosse

Boys’ Tennis

Boys’ Volleyball

Orefield Middle School Builders Club with the support of the Student Council, hosted a FREE Senior Citizens Dance Social

OMS Builders Club Volunteers

 Orefield Middle School Builders Club with the support of the Student Council, hosted a FREE Senior Citizens Dance Social for the senior citizens of the Parkland School District.  This event featured an oldies DJ, performances by the Jazz band as well as a female quartet, “The Melodies”, a basket raffle, 50/50 raffle, and a vendor fair.  All who attended enjoyed an appetizer and dessert buffet.  A professional photographer was also on hand to take portraits of our attendees, providing them with a keepsake photo from the event.     

The students were AMAZING.  Their poise and genuine personable interactions with the older folks warmed the hearts of everyone!  The kids made such a positive impression on the older generation.  The kids even danced the Chicken Dance right along side the senior citizens!

OREFIELD MIDDLE SCHOOL 8th GRADER AND VIOLINIST BRITTANY GELB WINS NATIONAL RECOGNITION

Parkland School District Board President Jayne Bartlett, check presenter Elizabeth Campbell, Store Manager of Jacobs Music of the Lehigh Valley, essay contest winner Brittany Gelb and Debra Reilly, Parkland School District String Specialist and Orchestra Director

Thirteen year old Brittany Gelb of Schnecksville, an eighth grader at Orefield Middle School, was recently presented with a $1000 scholarship for her submission to a national essay contest conducted by School Band & Orchestra Magazine. [Read more...]

Pennsylvania Junior Academy of Science

pjasThe following studenst had perfect scores at the PJAS competition at Penn State:

Tilman Guenther, Anna Li, Vikram Pandian, Habeeb Salau

 

Orefield Middle School’s Colin Duff Takes 2nd Place At State Level

Collin DuffColin Duff took second place at the state level NATIONAL HISTORY DAY